top of page

קרמי הבהרה? מה מותר ומה אסור? מהם החומרים ה מסוכנים ומה בטוח?

להיפטר מכתמי פיגמנטציה, להיפרד מאותן לנטיגו על גב הידיים, לסלק את מסכת ההיריון הזו על הלחיים ועל המצח, ליהנות מעור בהיר ואחיד יותר זה, ללא ספק הרצון של רבים מאתנו. כדי להבהיר כתמי פיגמנטציה, או אפילו להבהיר את העור בכללותו, אנשים רבים מוכנים לכל דבר, ואפילו לשימוש בתכשירים מסוכנים... אבל לא כל המוצרים הנמכרים בשוק מומלצים ובריאים. חלקם אפילו עלולים להיות מסוכנים מאוד ומזיקים לבריאות.


קרמי הבהרה נועדים להבהיר את העור באופן מקומי על אזורים קטנים או בכללותו. הם פועלים על המלנין, פיגמנט העור, באמצעות דרכים שונות. עם זאת, תפקידו של הפיגמנט חשוב מאד.


מה מכילים קרמי הבהרה? האם הם לגמרי בריאים? איך משתמשים בהם? אלו השאלות שעליהן ננסה לענות .


אבל לפני שנבין את עקרון הפעולה של קרמים אנטי-פיגמנט, חשוב להתעכב מעט על תהליך הפיגמנטציה של העור.

מהי פיגמנטציה?

נמשים פיגמנטציה
נמשים


כולם יודעים זאת, תחת השפעת השמש, העור הופך להיות כהה יותר. אכן קרנית ה- UV, מפעילה מנגנון

לייצור המלנין. אחרי החשיפה, הפיגמנט נודד אל השכבות העליונות יותר של האפידרמיס. מלנין פועל אפוא כמגן טבעי לקרינת ה-UV. ככל שהעור כהה יותר, כך הוא מוגן יותר.


החומרים הפעילים המסוכנים בקרם הבהרה: הידרוקינון וקורטיקוסטרואידים


זהירות: לא כל מרכיב בעל פעילות הבהרה הינו חומר שטחי ופשוט . חלק מהמרכיבים הללו ידועים כבעלי רמת רעילות מסוימת, ונוכחותם סולקה מפורמולות קרמי ההבהרה כבר מזמן, הן באירופה והן אצלנו בארץ. זהו למשל המקרה של ההידרוקינון. ( HYDROQUINONE).

חומרים אחרים ידועים כבעלי תכונות הבהרה, אך זהי סטייה מהשימוש הקונבנציונלי שלהם. זהו המקרה של קורטיקוסטרואידים. (CORTICOIDES).


הידרוקינון

הידרוקינון הוא חומר גלם אשר מסיר את פיגמנטציה העור על ידי כך שהוא מדכא את פעילות הטירוזינאז- TYROSINASE, האנזים האחראי על סינתזת המלנין. מאז שנות ה-2000, הוא מוכר כחומר מסרטן, ומזיק הן לבריאות האדם והן לסביבה. לכן הוא הוסר מהתכשירים הקוסמטיים הנפוצים. למרות זאת, תכשירים שמכילים הדרוקינון עדיין נמכרים באופן לא חוקי, ברחוב או "מתחת לדלפקי חנויות", באיחוד בשכונות בהן קיים ביקוש גבוה למוצרי הלבנת עור.

קורטיקוסטרואידים

הקרמים מסוימים המבוססים על קורטיזון הוסטו מהאינדיקציות הטיפוליות שלהם, ומשמשות לפעולת הלבנת העור. לפי הנחיתם הרפואית , המוצרים אלה מיועדים לשימוש למספר ימים בלבד. אנשים שרוצים להבהיר את עורם משתמשים בהם במשך חודשים ואפילו שנים. התכשיר עובר לדם וגורם להתפתחות מחלות כמו סוכרת , לחץ דם גבוה , באופן דומה שתופעה זו עלולה להופיע אצל אנשים המטופלים בקורטיזון דרך הפה או הוריד. בטווח הארוך, העור נעשה דק יותר, המרקם שלו משתנה, הטונוס יורד, מופיע עליו קופרוז וחסינותו יורדת.


למרבה המזל, לא כל החומרים הפעילים בעלי תכונת הבהרה רעילים! קיימים חומרי גלם בריאים ומבוקרים אשר פועלים בדרכים שונות.


המרכיבים הבטוחים

המרכיבים הפעילים שנמצאים בקרמי הבהרה מורשים הם משלושה סוגים. חלקם מכילים מעכבים טבעיים פעילים של טירוזינאז, האנזים האחראי על סינתזת המלנין. מרכיבים אחרים פועלים כמו פילינג עדין: הם מכילים חומרים פעילים אשר "מקלפים" בהדרגה את השכבות העליונות של האפידרמיס, הנגועות מפיגמנטציה.


החומרים הפעילים מהקטגוריה השלישית הם בעלי פעולת הבהרה על העור.

לרוב, קרמי ההברה מכילים תערובת של שלושת הסוגים, לקבלת פעילות מוגברת.


המעכבים הטבעיים של הטירוזינאז

ארבוטין (ARBUTINE) מופק מעלי הברש או האוכמניות. זוהי נגזרת של הידרוקינון, אך היא מתקבלת טוב בעור יותר ופחות מזיקה. שימושה משולב לרוב עם ויטמין C.

רזברטרול (RESVERATROL), מופק מהאוכמנייה הלבנה והענבים, גם ידוע כמעכב ייצור המלנין. הוא גם בעל תכונות אנטי-רדיקליות טובות מאוד.


הפילינגים


המרכיבים הפעילים אשר גורמים לקילוף הם החומצה הגליקולית, בשילוב לרוב עם החומצה הקוג'ית. חומצה גליקולית מופקת מקנה סוכר, ענבים וסלק אדום. החומצה הקוג'ית, נמצאת בסוגים מסוימים של פטריות. יחד, החומצות האלה מפעילות לתהליך של קילוף על הפיגמנטציה, ומאיצים את תהליך התחדשות העור.


חומרי הבהרה בטוחים


הגלברידין ((GLABRIDINE) המופק משורשי הליקריץ, החומצה הפיטית, המופק מהחיטה, שיבולת השועל או השעורה, והויטמין C בעל תכונות מבהירות ואנטי דלקתיות כאחד.


איך משתמשים בקרמי הבהרה באופן בטוח ויעיל?

קרמי הבהרה מיועדים לשימוש בערב על עור נקי, באמצעות ג'ל לניקוי עדין, מי פנים נטולי אלכוהול או חלב פנים. מכוון שהעור מתחדש בעיקר בלילה, יתכן שתחושת יובש תהיה מורגשת בבוקר, אפילו יופיעו קשקשים לבנים במקומות מסוימים. תהליך זה מצביע על סילוק התאים הפיגמנטים, ובאמצעותו מקבל העור צבע אחיד. התוצאות מופיעות אחרי מספר שבועות רצופים של טיפול. השימוש בקרם הגנה בעל SPF אינדקס 30-50 חובה, גם בחורף. במקרה של גירוד, אדמומיות או כל תגובה אחרת, יהיה צורך לדווח לקוסמטיקאית המטפלת.


והטיפולים בקליניקה להבהרת פיגמנטציה?

בקליניקה, מנורות הפלאש והמיקונידלינג- microneedling הינם הטיפולים המובילים להסרת פיגמנטציה. המיקונידלינג מבצע פעולה כפולה על העור: הוא יוצר סטימולציה של תאי האפידרמיס, ובכך מעודד את התחדשות העור. בנוסף הוא מאפשר חדירת לסרומים שונים המעודדים את הבהרת הכתמים. מנורות הלפאש, לעומת זאת, גורמות לכוויה קלה ומבוקרת שתגרום להסרה הדרגתית של הכתם. קרמי ההבהרה משלימים את הטיפול בקליניקה. השילוב בין שני סוגי הטיפול נותנת תוצאות מצוינות.


Comentarios


Posts à l'affiche
Posts Récents
Archives
Rechercher par Tags
Retrouvez-nous
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page